amayancraft
amayancraft amayancraft
  • 20-12-2020
  • Mathematics
contestada

6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?

Respuesta :

slycooper6677
slycooper6677 slycooper6677
  • 20-12-2020
Your answer would be $1.89

You take 11.34 and divide it by 6. After that you’ll be 1.89 as your unit price.

1.89 is how much for 1 pound
Answer Link

Otras preguntas

Which situation is likely to occur in a pure command economy? = A. There is free trade between businesses. B. There are strong private property protections.
Solve for h. h/6 − 1 = −3 h =
How are men and women usually portrayed in literature? Where have you seen this in novels or plays that you have read thus far?
John Adams was an extremely well liked president. True False
Help fast please ASAP
How can a woman aviator feel surrounded by a large group of reporters?
What makes people speak out against vicious laws? WILL MARK BRAINLIEST IF IS AT LEAST A HALF A PAGE LONG!
PLEASE I NEED HELP ON This Please
A car travels a distance of 230 miles in 4 hours and 15 minutes.Work out the average speed of the car, in miles per hour.Give your answer to 1 decimal place.​
Lisa wants to buy a snowboard that is on sale for 30% off the original price of $180. If the sales tax in Lisa's state is 6%, how much will Lisa pay for the sno