queenwendis55
queenwendis55 queenwendis55
  • 20-12-2020
  • Mathematics
contestada

pls help :))
Ten bagels and four muffins cost $13. Five bagels and eight muffins cost $14. How much does a bagel cost? How much does a muffin cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-12-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

10b + 4m = 13

10(0.80) + 4m = 13

8 + 4m = 13

4m = 13 - 8

4m = 5

m = 5/4

m = 1.25 muffins cost 1.25 each

Answer Link

Otras preguntas

The way of speaking a word is called its origin. Please select the best answer fron choices provided True or false ?
Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes. How many laps per minute is that? ASAP PLEASE ANSWER
There are 34 Pre-K children and 29 kinder garden children on the playground, some boys and some girls. The ratio of boys to girls is 3:4. How many boys are on t
What is 2^2^2^2? A : 16 B 65536
Need help with functions quick 30 points
Solve: 5-3(5y+2)=4(7-3y)+1
(15 points!) Find the slope of the line.
3. A man of mass 80 kg standing at the top of a tall building has 96000 J of G.P.E. How tall is the building?
someone give me an easy algebra problem thx​
Five times a number is not less than 15