powerscheer66371 powerscheer66371
  • 18-01-2021
  • Mathematics
contestada

Deja bought six bunches of mint for $15 from the farmers market last weekend this weekend she went back to buy two more bunches of mint . How much did pay this weekend?

Respuesta :

36897763
36897763 36897763
  • 18-01-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation: 15/6 = 2.5 for each bunch. 2.5 x 2 = 5

Answer Link

Otras preguntas

The cost to mail a first-class letter is $0.55 for the first ounce. Each additional ounce costs $0.20. Fractions of an ounce are rounded up to the whole next ou
Could I have help with number 23 please?
Which of the following statements does not accurately describe the lower of cost or net realizable value valuation method for inventory? Multiple Choice The jou
Mass is the amount of on object has
Explain the significance of Ralph to the work(LOTF) plz help me
F(x)=-(-1)^2+ 2(-1)-1
Someone, please help with this worksheet!
How does the amount of day light affect the number of eggs laid by a chicken? Hypothesis:  Independent variable:  Dependent variable:  Control variable: ​
how is European absolutist rule similar to Chinese dynastic rule
what is democracy??????​