katsan161138 katsan161138
  • 18-01-2021
  • Mathematics
contestada

*
The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.

Respuesta :

rosh18
rosh18 rosh18
  • 18-01-2021

Answer:

[tex]4 \: pencils = 1.60 \\ 1pencil = \frac{1.60}{4} \\ \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: = 0.4 \: \\ hope \: it \: helps...[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a correct form of the quadratic function?
What compromise combined parts of the new jersey and virginia plan to make the legislature like?
polar molecules are ________ overall but that have areas of slightly positive and slightly negative charge.
Math question please show work for brainliest :)
Which statement is most correct? plants get their required food from the soil plants get their required nutrients from the soil plants get their required food
(2x−5)2−.5x<(2x−1)(2x+1)−15
What is the domain of the function using the graph? A.) (x|x >2) B.) (x|x e R) C.) (x|x <2) D.) (x|x > -4)
which is an exponential growth function? f(x) = 6(0.25)x f(x) = 0.25(5.25)x f(x) = –4.25x f(x) = (–1.25)x
there were 258 children at the assembly. 125 boys were at the assembly. how many girls were at the assembly?
James has noticed that the number of new tree branches that have grown on a tree in his backyard each year follows the sequence 1,3,5,7,… 1 , 3 , 5 , 7 , … mea