annipurkayastha09 annipurkayastha09
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

James bought 10 pencils from the school store, and paid a total of $1.30. How much did each pencil cost

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 19-01-2021
1.30/10 = 0.13
Each pencil costs $0.13
Answer Link
fruitpiegaming888
fruitpiegaming888 fruitpiegaming888
  • 19-01-2021

Answer:

13 cents.

Explanation:

Divide 1.30 by 10 to find your answer.

1.30/10 = 0.13.

James paid 0.13 for each pencil.

Hope this is correct, have a great day.

Answer Link

Otras preguntas

How does gravity effect deceleration
Your working outline should contain ____ main points
Can I get some help please
Which of the following people were most abused in the factory workplace? A)old men B)immigrants C)women and children D)farmers from out of state
The system of checks and balances failed under Andrew Jackson when he A. acted against a ruling of the Supreme Court. B. passed the Wagner Act. C
7,371/3 long division
How can you tell what phase of the cell cycle a cell is in by looking at it? explain?
Callie crystal owns and operates one of the most successful local coffee shops in denver, called the edgewater café. each time a customer purchases their 100th
Can someone PLEASE HELP!!! Match the Names to the pictures: 1. ? 2. ? 3. ? Rilakkuma Gudetama Pusheen This is for my japanese arts class, I don't know which is
Even on his deathbed, Socrates felt that: A.) life was the most important thing. B.) teaching was the most important thing. C.) the search for truth was t