jackelynaitken jackelynaitken
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Diet cola was on sale last week; it cost $10 for every 4 packs of cola. How much do 2 packs of cola cost?

Respuesta :

brainlessblubo0
brainlessblubo0 brainlessblubo0
  • 19-01-2021

Answer:

2 pack of cola would cost $5.

Step-by-step explanation:

the reason for this being is that

4 packs of cola = $10

2 is half of 4

5 is half of 10

$5<====

Answer Link
lenpen
lenpen lenpen
  • 19-01-2021

Answer:

I would say 5$

Step-by-step explanation:

You are going from 4 packs to 2 packs (so you are dividing by 2). So if you divide 10$ by 2 you get 5$

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How much water must be added to 1 litre of 5% cordial mixture to produce a 4% cordial mixture?
Can anyone help me !!
The bill at a restaurant came to $136.40.The customer decided to leave a 15% tip.What was the total bill including tip.
If DEF ~= PQR, which congruences are true by CPCTC? Select all that apply.a. DF = PRb. DE = PRC. EF = QRD. Q = DE. E = QF. F= R
Which pair of women worked for WOMEN'S SUFFRAGE in the 1800s? A. Elizabeth Cady Stanton and Susan B Anthony B. Bella Azbug and Willa Cather C. Mildred Rutherfor
How many molecules in a mole?​
can someone help me please i will give you extra points the question is above
Warmer weather caused Galetown to have more severe storms.
Jenny is organising a barbecue. There are 30 bread rolls in a pack. There are 16 sausages in a pack. She needs exactly the same number of bread rolls as sausage
what is a bridging principle?