hugecaleboom2020
hugecaleboom2020 hugecaleboom2020
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

two tons of fertilizer costs $5120. if there are 2000 pounds in one ton what is the price per pound?

pls answer​

Respuesta :

akashaahmad9 akashaahmad9
  • 19-01-2021

Answer:

1.28$

Step-by-step explanation:

2 tons = 5120 $

2(2000 pounds) = 5120$

4000 pounds = 5120$

divide both side by 4000

1 pound= 1.28 $

Answer Link

Otras preguntas

In this line from Thomas paines
When converting 6/81 into a decimal which is true.
Consider C = {vowels in the word "clinic"}. Find n (C)A. 6B. 4C. 2D. 12​
Pls right one I need this
The Slavs settled in most of Eastern Europe. True False
mhanifa, can you answer this question pls? Solve for x. 1. 5(2x +15) = 55 2. 9(6x +4) = 166 3. 3(8x +20) = 356
HELP please and thanks.. :)
16.- Busca el vértice de la parábola con foco en F(3,2). Directriz y = 1​
PLEASE HELP!! what proof is there that the romans were a developed civilization?
For the inverse variation equation p=8/v what is the value of V when p = 4? O 1/8 o 1/2 O 2 O 32