sidydinro sidydinro
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?

Respuesta :

akashaahmad9 akashaahmad9
  • 19-01-2021

Answer:

11.2 $

Step-by-step explanation:

5 pounds = 56$

1 pound = x

by cross multiplication

5x pounds = 56$

dividing both sides by 5

x= 11.2 $

Answer Link
mi1ni
mi1ni mi1ni
  • 12-02-2021

Answer:

in money form it would be $11.20

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What two number that are the same have the product of 0.2 and the quotient of 0.8
What’s the answer? Thanks
A rectangular prism is 20 inches long, 10 inches wide, and 15 inches high. What is the volume of the prism????
Simplify 24x5 y6 . A) 2x2 y3 6x B) 4x2 y3 6x C) 6x2 y3 4x D) 6x2 y3 2x
Which statement BEST describes the growth of bacteria modeled by the function f(x) = 1.8x?
The "s verb" occurs in _____.
Independent of whether an organism is an endotherm or ectoderm, the least reliable indicator of an animal's metabolic rate is the amount of _____.
which general presided over the roman legions during the second punic war?
What is 1026+165-432+166-33214?
Can someone please explain the Soviets policy in eastern Europe