averyiskool1999
averyiskool1999 averyiskool1999
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds. a) $9.75 b) $16.50 c) $6.75 d) $7.50​

Respuesta :

iiomqdiamondzii
iiomqdiamondzii iiomqdiamondzii
  • 19-01-2021

Answer: C) $6.75

Step-by-step explanation:

Each banana is $0.75 per pound and there’s 9 pounds. 0.75 times 9 is 6.75.

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. (3xy3)2(xy)6 3x8y12 9x8y9 2x3y12 9x8y12
What is the ratio. 500 girls and 450 boys. Answer is not D.
No estoy convencido de que ellos ___________ lo que significa esta fiesta. A. comprenden B. comprendemos C. comprendan D. comprendes
How are teenagers in the 1980's different from current teenagers in China? need the answer asap please help
pleaseeeee helpppppppppp
Given a circle with a radius of 4, which is the circumference? A. 4 B. 6 C. 8 D. 12
Explanation and show work please.
Can you please Simplify 4a+7b+5a-b
I need help pls ....
Why is the surface area of a three-dimensional figure measured in square units rather than in cubic units