zmorton444 zmorton444
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Sara needs to buy a gallon of milk for $3.98, a dozen eggs for $2.75, and paper towels for $3.87. Sara said she needs $10 to pay for all the items. Is her answer reasonable? *

Respuesta :

vchijioke04
vchijioke04 vchijioke04
  • 19-01-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

$3.98 + $2.75 + $ 3.87 ≠ $10

$3.98 + $2.75 + $ 3.87 = $10.60

Answer Link

Otras preguntas

What was a major cause of migration to the cities at the turn of the century? a. plentiful housing b. western expansion c. industrial jobs d. good living condit
Jimmy has 30/100 of a dollar. Which shows this amount in decimal form? For my sister.
How does the concept of challenge connect with the concept of heroism
Solve for s. 2|s| = 18 A. s = –9 B. only s = 9 C. only s = –18 or s = 18 D. s = –9 or s = 9
What variables can affect attendance at a football game
Why did thomas paine's common sense inspire colonists?
Adding heat to a liquid causes which of the following physical changes? A) increases mass B) increases density C) decreases density D) no physical
2.49 meters to centimeters
The ratio of boys to girls on the bus is 20/15. write three ratio equivalent
what two numbers are the sum of 832