Seudónimo Seudónimo
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

(GIVING BRAINLIEST AND 12 POINTS) Gabe bought three watermelons for $12. How much would it cost to buy five watermelons?

Respuesta :

joshuaosmialows
joshuaosmialows joshuaosmialows
  • 19-01-2021

Answer:

20 dollars

Step-by-step explanation:

i am smart

Answer Link
HeyJenna
HeyJenna HeyJenna
  • 19-01-2021

Answer:

20$

Step-by-step explanation:

12÷3=4

1 watermelon=4$

5x4= 20$

Answer Link

Otras preguntas

Which are sources of carbon monoxide gas poisoning? 1) motor vehicle exhaust 2) an oil burning furnace 3) a wood stove 4) aerosol paints
Which of the following statements about constitutive genes is TRUE? a. The expression of constitutive genes can be controlled both pre- and post- transcriptiona
4. What did da Vinci write extensively about?​
comment est créée l’addiction à la cocaïne
A manager should have a basic knowledge of data communication and networking since data communication has become ____________ from the organization's core funct
Elba Jimenez is appointed to a position as Acting Director of Marketing for the Middle East for a major American fragrance company. Later, the CEO learns that s
The nurse is instructing young parents of infants at a community health clinic. When instructing on mealtime activity, which activity is most recommended to pre
What are some explanations of how the assessment is developmentally appropriate for children 5-6 years old in kindergarten?
........... dont les dont les ⚫ (4+5) x 3 est un produit car c'est la multiplication que l'on fait en dernier lieu; (4+5) et 3 sont les deux du produit. *******
compare means to -----------------.