user234645 user234645
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 5 pound of beans for 12.80. There are 16 ounces in 1 pound. What is the cost of 1 ounce of beans?

Respuesta :

LunarWafflattes
LunarWafflattes LunarWafflattes
  • 20-01-2021

Answer:

$0.16 per ounce of beans

Step-by-step explanation:

  1. 12.80/5 = 2.56
  2. 2.56/16= 0.16
  3. $0.16 per ounce of beans

Answer Link
weloveliberty weloveliberty
  • 20-01-2021
5 pounds=$12.80
1 pound =$2.56
1oz=$ 0.16
Answer Link

Otras preguntas

a class made equal teams of 5 for basketball and equal teamsof6 for volleyball. each student in the class was on a team. how many students might be in the class
Why is Belshazzar punished? A. He has imprisoned others for worshipping the gods of gold and silver, bronze and iron, wood and stone despite doing so himself. B
A football player gained 2 yards on one play on the next play he gained 5 feet was his gain greater on the first play or the second play
Deanna bought the poster shown below for her wall. Note: Figure not drawn to scale If a = 12 cm, b = 29 cm, c = 15 cm, and d = 19 cm, what is the area of the po
True or false? Crocodiles have no sweat glands so they use their mouths to release heat.
which is bigger 0.125 or 0.15?
Which best describes one way a large body of water such as an ocean influences climate? A. Rushing water from tides cools the land. B. There is no influence on
True or false? Burning or logging naturally occurring forests is known as deforestation.
Find the product of (x + 7)(x - 7)
Why were the two crises in World War 1 important factors?