Which size Dairy Queen blizzard gives you the best price per ounce

Small 6oz. Cup for $2.49
Large 16oz. Cup for $4.98
Medium 10oz. Cup for $3.49
Supper size 24oz. Cup for 7.69

Respuesta :

small- 2.49/6= 0.415 per oz
medium- 3.49/10 = 0.349 per oz
large- 4.98/16= 0.31125 per oz
super size- 7.69/24= 0.32 per oz
therefore large is the best price!