27aochoa
27aochoa 27aochoa
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE PLEASE HELP!~!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PLEASE PLEASE HELP class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 20-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $6.87

Step-by-step explanation:

The cost of 0.6 pounds of blueberries is ...

  (0.6 lb)($3.98/lb) = $2.39

The cost of 1.8 pounds of clementines is ...

  (1.8 lb)($2.49/lb) = $4.48

Then the total cost of the purchase is ...

  $2.39 +$4.48 = $6.87

The combined cost is $6.87.

Answer Link

Otras preguntas

what are weapons/warfare in ww2
I got the answer but i need to know how did she get that answer
what is the main reason that attitude are more often revealed in spoken rather than written languages
My math question is how old am I if 300 reduced by 3 times my age is 39
What is the summary of the myth the fates?
What is the main difference between sediment deposited by water and sediments deposited by glaciers?
What is the area of rectangle with length 18cm and width 4cm?
The pain a surprise attack on Christmas night in 1776 , Washington defeat the British in Philadelphia . True or false and why
Whats four divided by one third??
i need help with A,B,C ON NUMBER 3 PLEASE HELP