chliyahh07
chliyahh07 chliyahh07
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

Eugene had $24 to spend on three pencils.
After buying them he had $18. How
much did each pencil cost?


2 dollars for each pencil​

Respuesta :

999004695
999004695 999004695
  • 20-01-2021

Answer:

Two dollars each

Step-by-step explanation:

Answer Link
samthebruvong
samthebruvong samthebruvong
  • 20-01-2021

Answer:

6/3 is 2. That's the total cost of each pencil.

Step-by-step explanation:  

Answer Link

Otras preguntas

The main reason the Chinese rebuilt the Great Wall in the 1400s to keep out invaders from the Japanese islands.true or false
integral of (8xe^8x)
on a test Selena answered 26 out of 30 question correctly .what portion of her answer was correct
what is 4826 rounded to the nearest hundred
What is W+6=2(w-6) please help me
The sum of two consecutive even integers divided by four is 189.5
What is 230% as a mixed number in simplest form?
calculate the slope of a line that intersects points (6,2) and (-4,-3).
what is 4826 rounded to the nearest hundred
In the late 1930s and early 1940s, United States increased defense expenditures, instituted the peacetime draft, and passed the Lend-Lease Act, indicating that