SilentHamster2605 SilentHamster2605
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

You and your sister go to a store. You buy 3 erasers for $1.00. Your sister buys 4 erasers for $1.25. Explain who gets the better deal.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 25-01-2021

Answer:

You got the better deal

Step-by-step explanation:

Step one:

Given data

You buy 3 erasers for $1.00

Let us find the unit cost of the eraser you bought

= $1/3 per eraser

=$0.33  per eraser

Step two:

Your sister buys 4 erasers for $1.25

Let us find the unit cost of the eraser your sister bought

= $1.25/3 per eraser

=$0.42 per eraser

You got the better deal this is because you bought 1 eraser at a lesser amount

Answer Link

Otras preguntas

what are two straight lines that cross each other at a right angle
What role do lichens play in primary succession
Wich is a scalar quantity (1)velocity (2)speed (3)acceleration (4) displacement
one reason Byzantine empire outlived the western Roman Empire was that
Which manufacturing sector of the American economy made Andrew Carnegie a fabulously wealthy man?
What is a bottom of a river called
The scale drawing has a scale of 1 inch:9yards. What is the total area of the composite figure. The figure is a right triangle with a height of 6 in and the hei
Esa Chica Es Muy Guapa,Ademas De Simpatica Cual Es El Adjetivo?
A small country in Europe has been experiencing population growth that can be modeled by the equation y=120,000(1.042)^x where y is the population of the countr
BRAINLIST ANSWER- 5 words that rhyme with tree and 5 words that rhyme with taste( have to be the same tone, if you can syllable too) it's for a poem