avanidwivedi20 avanidwivedi20
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 9 kg of sugar cost to 238.50 how much sugar can be bought for 371​

Respuesta :

hilolz123
hilolz123 hilolz123
  • 21-01-2021

Answer:

14 kg

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

9/238.5 = x/371

Cross multiply.

9 x 371 = 3339

238.5 times x = 238.5x

238.5x = 3339

Divide by 238.5 on both sides.

3339/238.5 = 14

Answer Link

Otras preguntas

Ray LR is to be added to the diagram so that it is opposite ray LM. Which is true about angle RLN that would be formed? Angles RLN and MLK would be vertical ang
The table shows a company's income and expenses over the last 7 days. Day of Income Expenses Week Sun. $169. 56 $ 256. 25 Mon. $217. 61 $ 195. 79 Tues. $150. 8
When does a negative exponent not move the base to the denominator
Sport organizations, like all organizations, have two types of leaders: perceptive and insightful. formal and informal. passive and proactive. competent and pro
i need the answers to this sheet
u7ui776iuiuyrfgvdffwefrgffsddfrgrfgdfgetfrgrgre
“She married a man with a slash in his face instead of a mouth.So how could she understand .?” What does this mean
reapportionment happens after the census, which is conducted every __ years.
A noodles factory gives 10% commission to a wholesaler for selling its produtcs. After giving the commission to the wholesaler, the company recieves Rs 315000 i
which is the best characterizes the field capacity of a soil?