egli2008
egli2008 egli2008
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Rebecca bought 4 sweaters that each cost the same amount and 1 skirt that cost $40. The items she bought cost a total of $160 before tax was added. What was the cost of each sweater?

Respuesta :

rokeshawalker5
rokeshawalker5 rokeshawalker5
  • 21-01-2021

Answer:$30

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A certain shampoo is available in two sizes. A 23.7-ounce bottle costs $4.97 . A 33.8 -ounce bottle costs $7.48 . Find the unit price for each size. Then state
Es el valor que está intimamente ligado con la paz​
Please help me with this!
PLEASE HELP AHH IM FREAKING OT
How do you find the mean of a data set ?
Ernesto wants to buy a snack from the vending machine. The vending machine has 5 different kinds of chips, 8 different candy bars, and 2 different kinds of cook
i need to know how to do this one!!!!!!!!!!!! its to raise my grade!!!!!!!!!! Evaluate the radical. 27−−√3 Enter your answer in the box.
When the early universe cooled enough for atoms to form, _____ began. A. dark energy B. the Big Bang C. nucleosynthesis D. the cosmic microwave background r
Which is the greatest danger for the African savanna today?
Solve for k: y=kx I'm confused I need help (Can someone please help me o looked at it 10 times ​