jasminem286
jasminem286 jasminem286
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pleaseee help pronto ......

Pleaseee help pronto class=

Respuesta :

oliviacabers
oliviacabers oliviacabers
  • 22-01-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

you can see the proportion is right because you get 5 cucumbers for 2 dollars. for double cucumbers times by two which equals 4 dollars. Times 5 by three because it's 3 times bigger meaning it has to equal 6 dollars and finally times 2 by 4 making 20 cucumbers cost 8 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

the last time you ordered paper you paid 5.00 per ream the current price is 4.70 per ream what is the percent of decrease in price
What is the source of information used to prepare the income statement?
Which nutrient is the body's main building block? a. carbohydrates b. minerals c. vitamins* d. proteins
how to solve using perfect square x^2-4x-32=0
Which is the correct order of the parts through which urine flows in a nephron
Does 10 liters equal 100,000 milliliter a
It says write an equation of the line shown and the line goes through points 4,3 and 1,-3
-3x+7=6x-2 What would the variable be?
16+5x=8x-5 What would the variable be?
what does cuantos dias hay en este mes mean