brennanstover5454 brennanstover5454
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jif peanut butter costs $3.29 for 16 oz. Skippy peanut butter costs $7.69 for 40 oz. Which is the better buy?

Respuesta :

krillian
krillian krillian
  • 21-01-2021
40 oz is better cause 3.29 x 2 is 6.58 for 32 oz add 8oz or 1.50 add you get 8.08
Answer Link

Otras preguntas

How many solutions does the system have? Y=-2x+2 Y=x^2-3x
how do i make this in a scientific notation​
HURRY NEED ASAP! When the Southern Hemisphere is tilted toward the Sun, it is _______ in the Northern Hemisphere and _______ in the Southern Hemisphere. A. a
What are you considered if you come from a Mexican family, but was born in the US, and doesn't know how to speak Spanish.
Solve the exponential equation by rewriting the base. explain the steps towards your answer. [tex](\frac{1}{9} )^{2n} =27^{n}[/tex]
Which statement about poetry is accurate
People living in a culture that promotes collectivism are more likely than those in individualist cultures to report experiencing: A. happiness. B. family oblig
Which part of a map shows the ratio of a distance on the map to the corresponding distance on the ground? Please select the best answer from the choices provide
Help! Graph the system of inequalities presented here on your paper, then use your graph to answer the following questions.
why do scientists use a mortar and pestle?