donnabridgman73 donnabridgman73
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marco paid $12 for 3jump ropes. If each jump rope costs the same amount, how much does 1 jump rope cost? Write and solve an equation.

Respuesta :

Roshini95
Roshini95 Roshini95
  • 17-02-2021

Answer:

each jump rope costs 4 dollars

12÷3=4

Answer Link
Аноним Аноним
  • 17-02-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Divide: 12 divided by 3=4

Hope this helped!! :)

Stay safe and have a wonderful day/night!!!!!

Brainliest?!?!

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between movement and locomotion?
Meiosis results in greater genetic variation than asexual reproduction because it?? Help please
what makes the British rule over India possible ?
Three yrs ago Reagan was three times as old as Sarah and half as old as Lauren. Three yrs from now, Reagan will be twice as old as Sarah.  How old are they now?
What is the minimum area of cardboard needed to make a box that is 16 centimeters long, 12 centimeters wide, and 6 centimeters tall?
Only 2/17 of the teachers were sciolists. If 3000 were not sciolists how many teachers were there in all
mr. smith is on a trip.on the first day he travelled 2/5 of the trip, and on the second day he travelled another 1/3. what fraction of thw trip did he travel in
Do some eukaryotes reproduce asexually
A(n)________is what your body does in reaction to a stimulus.
Only 2/17 of the teachers were sciolists. If 3000 were not sciolists how many teachers were there in all