gregperry542
gregperry542 gregperry542
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

19 lbs of onions cost $171. How many lbs of onions can you get with $270 ?​

Respuesta :

karmelyaducote karmelyaducote
  • 17-02-2021

Answer: 30

Step-by-step explanation:

270 divided by 9

Answer Link
AbriMariah AbriMariah
  • 17-02-2021
171/19 = 9 per pound
270/9 = 30
You can buy 30 lbs of onions with $270
Answer Link

Otras preguntas

An airplane can seat up to 175 passengers the airline has already sold 87 tickets
where did the surrender of the army of northern virginia take place? A Antietam B Appomattox C Gettysburg D Washington DC
The temperature in Coast City is 3 degrees below zero on the Fahrenheit scale . The temperature in Dodge City is 5F colder than a temperature that is twice as c
Are obtuse angles always, sometimes, or never equal to 180°? .always .sometimes .never
Why should precision and accuracy be reported in a scientific investigation?
Let U be the set of students in a high school. The school has 800 students with 20 students on the gymnastic team and 10 students on the chess team. Select the
Which process occurs during the light-dependent reactions in photosynthesis? Water molecules are split. Carbon fixation occurs. 3-PGA is reduced. RuBP is regene
The ?? reaction to photosynthesis puts carbon dioxide into the form of carbohydrates. Light or dark?
Why might you want to use the commutative property to change the order of the integers and the following sum before adding
how do william Penn's treatment of native Americans differ from the puritans treatment