loverileygibbstwo908
loverileygibbstwo908 loverileygibbstwo908
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

Determine which is the better buy
1 kilogram of bananas for $2.06 or 4 kilogram of bananas for $7.48
PLZ EXPLAIN PLZ

Determine which is the better buy 1 kilogram of bananas for 206 or 4 kilogram of bananas for 748 PLZ EXPLAIN PLZ class=
Determine which is the better buy 1 kilogram of bananas for 206 or 4 kilogram of bananas for 748 PLZ EXPLAIN PLZ class=

Respuesta :

calebnnatefunnx123
calebnnatefunnx123 calebnnatefunnx123
  • 18-02-2021

Answer: 4 kilograms of bananas for $7.48

Step-by-step explanation:

Unit price for 1 kilo= $2.06

2.06 x 4 = 8.24

Unit price for 4 kilo= $1.87

2.06 > 1.87

So, 4 kilograms of bananas is the better buy.

Simple form:

Answer 1: 2.06

Answer 2: 1.87

Answer 3: greater than

Answer 4: 4 kilograms of bananas for $7.48

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation y=2x for x​
Simplify 2x + x o 2x2 3x O 3x²
—- BRAINLIEST—- HELPPPPP If your balance is $1453.64, you have an annual rate of 10.2%, you purchase $10.11 in goods, and pay $393.00 to the account, what is yo
When medical research indicated that a high-fiber diet might help reduce one's risk of colon cancer, a few producers of fiber cereals suggested in their adverti
The number of counties in state A and the number of counties in state B are consecutive even integers whose sum is 162. If state A has more counties than state
Need help with this linear algebra problem
I need help ,,,,,,,,
Carbohydrates are stored in the liver and skeletal muscles in the form of ________.
prince edward island in canada is made up of three counties: kings ,prine and queens. in 2011 there were 17,990 people living in kings were living in queens cou
PLEASE HELP ME!!!! What is the main of this passage? If you've ever tasted homemade jam, you know the delicious rewards canning can bring. Although it is fun an