Babyhands7426 Babyhands7426
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

You bought 3/4 pound of fudge for 6.75. Write and solve an equation to find the cost of the fudge per pound.

Respuesta :

erinna erinna
  • 20-02-2021

Given:

You bought [tex]\dfrac{3}{4}[/tex] pound of fudge for 6.75.

To find:

The equation and solve the equation to find the cost of the fudge per pound.

Solution:

Let x be the cost of the fudge per pound.

You bought [tex]\dfrac{3}{4}[/tex] pound of fudge for 6.75.

[tex]\dfrac{3}{4}x=6.75[/tex]

[tex]3x=6.75\times 4[/tex]

[tex]3x=27[/tex]

Divide both sides by 3.

[tex]x=\dfrac{27}{3}[/tex]

[tex]x=9[/tex]

Therefore, the required equation is [tex]\dfrac{3}{4}x=6.75[/tex] and the cost of the fudge is 9 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

An African known as Estevan and enslaved by the Spanishsailed on all of Columbus's voyages.taught the Spanish how to communicate with their slaves.was the first
Help me solve this:5 hundreds x 10 = ________ hundreds= ______
An inactive student wants to become more physically active but does not think he has the time. What is the most effective thing he can do to start making physic
A week before giving the speech, "We Shall Fight on the Beaches", what news did Churchill think he would be sharing with Great Britain?
how can you check the correctness of a division answer that has no remainder
Write a polynomial to represent the area of the shaded region. A) ab B) ab - 4x2 C) ab - x2 D) a2b2 - 4x2
-10=-4/5y+6 Can you help me solve this and show work
What is the gcf of 64 and 72
what's the simplified answer of 8/36
which is the cause of mechanical weathering