marvinrodriguezparad marvinrodriguezparad
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

#3Elizabeth takes her younger siblings to the fair. She spends a total of
$40. She buys 3 entrance tickets for $8.00 each, and 8 bags of popcorn.
What is the price per bag of popcorn? (type just the whole number below

Respuesta :

zwalk zwalk
  • 19-02-2021
Take 40.00 divide by 8 to pay 5.00 a bag
Answer Link

Otras preguntas

Animals who can control the direction they move in all have a. a home in the ocean. b. development as a deuterostome. c. muscles. d. radial symmetry
What is the total displacement of a bee that flies 2 meters east, 5 meters north, and 3 meters east?
What was the first plantation crop that European grew on the plain of northeast Brazil
what is 40 divided by 9 ?
Many economists believe that since resources are scarce and since human desires cannot all be -------, a method of ------- is needed. (A) indulged . . apport
If x + y = 7 and xy = 4, then find the value of x^2 + y^2.
what is the answer to y=-5x+13
Multiply. Simplify your answer and write it as a proper fraction or as a whole or mixed number.1/2 × 9 =
Should one nation have the right to remove another nations head oh government from power? If so,when? If not. Why?
How do you create an equation that represents a proportional table?