jmuaref jmuaref
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

janet buys 12 pencils for $1.49. what is the cost per pencil?

Respuesta :

jennaprincess
jennaprincess jennaprincess
  • 19-02-2021

Answer:

0.124$

...............

you can simply divide the price of the pencils = 1•49$

by the number of pencils bought = 12

1•49/12

= 0•124$

Answer Link
spolston222
spolston222 spolston222
  • 19-02-2021

Answer: 0.124166667 U.S. dollars

((1 U.S. dollar) + (49 U.S. cents)) / 12 =

0.124166667 U.S. dollars

Answer Link

Otras preguntas

Why is a table proportional?
Martin wants to buy 4 plastic figures that cost $17.50 each. How much money does he need to save to purchase the figures?
Machiavelli declared that to hold on to power, a prince must act as circumstances required. A famous saying that expresses his ideas is ________________________
helppppppppppppppppppppppp
150 mile and my friend runs a hundred and twelve mile together how many miles do you run
Cleo has a vegetable garden and wants to increase the amount of nitrogen in the soil. How can she most likely do this?
PQ=RQ Someone who’s smart answer this please!
What is “known fact” and “unknown fact” in multiplication
PLEASE ANSWER​ MY QUESTION 17 POINTS
What new technology was invented and what effect did it have on World War One