josiahevans6
josiahevans6 josiahevans6
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)

Respuesta :

addiererdman
addiererdman addiererdman
  • 19-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Since there are 16 oz in 1 lb, to find the amount in 3 lbs, you would just multiply it by 3

16 · 3 = 48

to find the price you divide the total price by number of oz.

6.95 ÷ 48 ≈ 0.1448

since money is measured in hundreths, you would round up (because thats how money works) so it would be roughly 15 cents. unless your teacher wants you to round down to 14 cents

Answer Link

Otras preguntas

The potential energy of a swing is 200 j at its highest point and 50j as its lowest point energy is conserved ,what is the kinetic energy of the swing at
Complete the two-column proof by providing the missing statements or reasons. Given: ABCD is rhombus Prove: 1=2
pls help me pls I will give brainliest pls pls help pls
She is having a car. Correct the error
Please help me Please help :(
All cardiovascular diseases are caused by poor lifestyle choices.
PLEASE HELPPPP this quiz will make or break my grade :( An employee’s annual gross income (AGI) is $80,000. Calculate the monthly gross income. a.) $800 b.) $6
Use the drop-down menus to identify the case of the underlined pronoun in each example. katie’s dog likes to swim. mathew’s dog doesn’t. hers is in the water no
Find the area and perimeter of the shaded figure below.
what is another formula for finding the rate of discount?