susanjohnson56 susanjohnson56
  • 20-02-2021
  • Mathematics
contestada

If a dozen eggs cost $3.84 calculate the cost of 30 eggs

Respuesta :

chillidog12me
chillidog12me chillidog12me
  • 20-02-2021

Answer:

a dozen is 12 so in this we find the unit rate which will be 3.84/12 which is $0.32 per egg now we multiply this by 30 which is $9.6 which is the cost for 30 eggs

THX mark me brainlyiest

Answer Link
jackpo0703
jackpo0703 jackpo0703
  • 20-02-2021
$9.60 ............................
Ver imagen jackpo0703
Answer Link

Otras preguntas

A colony of a country that followed mercantilism during the 17th century would not be encouraged to develop __________.
A recipe calls for 2/3 of a 16 ounces bag of chocolate chips.how many ounces are needed
Can anyone explain to me how to do this?
shutter speed affect how much light into the camera while after effects how long the light enters the camera true or false
Hola, soy Selena y mi clase favorita es matemáticas. El maestro de mi clase se llama Señor Triángulo. Señor Triángulo es cómico y simpático. En la clase de mate
Read this excerpt from President John F. Kennedy’s inaugural address on January 20, 1961: In the long history of the world, only a few generations have been gra
The alps are considered a climatic divided in western europe
I need to know how to dos these problems? Can you explain how to do them?
Maria receive 55% of the vote and a student council election. What decimal and fraction, written in simplest form, are equivalent to the amount of the Maria rec
cos theta - 2 cos theta sin theta = 0anyone have an idea. need to know exact angle