s1851715 s1851715
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Grapes are priced at $2.25 per pound. Which of the following equations best represents the cost, c, of buying g, pounds of grapes?

A. c=2.25g
B. c=g+2.25
C. g=c+2.25
D.g=2.25c

Respuesta :

Sam5135 Sam5135
  • 22-02-2021
I think the answer is A. c=2.25g
Answer Link

Otras preguntas

2.300 in word form and the value of 3
0.5% of 490 is what number  show work please
Right now could you help me on my rounding the nearest hundred
Use the distributive property to solve 3,894 x6= ??
Suppose P is the midpoint of NQ, OP = 11, and OQ = 35. Find NO.
what's the relationship value of 8s in 8800 not what's the place value of 8s in 8800
How did the Revolution affect the way American women thought about their status, and what changes resulted from this new awareness?
name the subset of real number 13
What is the unit rate of 360 customers in 30 days
What is 0.25 kilometers expressed in centimeters?