MiheyKuz5138 MiheyKuz5138
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Lucy buys 1.4 pounds of dog food. If each pound of dog food costs $2.70, how much will she pay for the dog food?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 18-03-2021

Answer:

Total cost= $3.78

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Lucy buys 1.4 pounds of dog food. If each pound of dog food costs $2.70.

To calculate the total cost, we simply need to multiply the unitary cost by the purchase amount.

Total cost= 1.4 pounds * 2.7 per pound

Total cost= $3.78

Answer Link

Otras preguntas

_______ is usually measured in cubic meters per second. a. Bed load b. Flooding c. Suspension d. Discharge
What is 20.8 rounded to the nearest hundredth
Chen is thinking of 3 numbers. He says the range is 5, the mode is 2 what 3 numbers he is thinking of
Plz help me fast. Use 27 for the volume of the cube plz explain..... Thx
Read this run-on sentence: Susan will go I will stay. What is one correct way to rewrite the sentence? Susan will go, and I will stay. Susan will go, I will s
Elena packed 48 cubes into this box.Each cube has edges that are 1 centimeter.How many layers of cubes did Elena make
The start menu is avilable to you no matter what you doing in Windows XP
Algebra 1 taking stock
In which one of the following sentences does an adverb modify an adjective? A. Mark was dressed properly. B. Lucy danced tirelessly. C. His shirt was extremely
Tom has been given 35 chores to complete today. This morning he finished 7 of them. How many chores does he now have left to do?