reidluc
reidluc reidluc
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate:

$1.32 for 12 ounces

plz help

Respuesta :

s921131 s921131
  • 17-03-2021

Answer:

$0.11 per ounce

Step-by-step explanation:

$1.32/12oz = x/1oz

Cross Multiply.

1.32 = 12x

Divide both side by 12.

1.32/12 = x

Convert to decimal.

$0.11 for 1 ounce

Answer Link

Otras preguntas

Explainhow the order of operations determines how you simplify a numeric expression.Be sure to explain the rules for addition, subtraction, multiplication,divis
Cool metaphors and similes for rain? Thanks :)
Explain in detail the need for ventilation systems in a multicellular organism e.g. (Human)
Gina decided to order some clothes from a catalogue. She ordered 3 pairs of jeans at $39 each, 4 T-shirts at $15 each, and 2 skirts at $27 each. What was her to
what motivated the puritans to settle the new england colonies?select all that apply to persecute existing settlers in the New England colonies to escape religi
how do you write in words 4.110 and 4.10?
What are the consequences of introducing untreated sewage into water systems?
The colonists in Jamestown ultimately survived by...
unit rate feet per second 180 miles over 2 hours
The believed that the Federal government should possess all powers not specifically denied to it.