bluefacebabygirl1
bluefacebabygirl1 bluefacebabygirl1
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Dan bought a soft drink for 2 dollars and 5 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

claireb3913 claireb3913
  • 17-03-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

22 dolars-2 dollars from soft drink=20

20/5 candy bars=4

each candy bar costs 4 dollars

Answer Link

Otras preguntas

how many pints are in 445 ounces
What is Athena's Weakness
compare the economic system of Japan, Germany, France, and south Korea to the u.s. free enterprise system
What is the slope of the line y= 7x - 8?
explain how the rabbit depend on energy from the sun.
What two numbers add up to -15 & can be multiplied to get 56
How do I write two hundred fifty million in expanded notation using powers of ten
Which group of organic compounds contains fatty acids? A. carbohydrates B. lipids C. nucleic acids D. proteins
How are tapirs adapted to the rainforest?
The add-ins are: 476, 832, 5769, 300, 892, the sun is?