Karina0105 Karina0105
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What is the cost of each item? ASAP pls!

Three bags of chips and sodas cost 1250 Four bags of chips and two sodas cost 1000 What is the cost of each item ASAP pls class=

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 17-03-2021

Step-by-step explanation:

3c + 3s = 12.50

4c + 2s = 10.00

3S = 12.50-3c

s = 4.17 - c

4c + 2 (4.17-c) = 10.00

2c + 8.34 = 10.00

2c = 1.66

chips = 0.83

soda = 3.34

Answer Link

Otras preguntas

why did people believe iin witches in the years 1550 to 1750
Human dwellings in early Mesopotamia were made of bricks and wood. stones and clay. mud and grass. steel and concrete.
An example of a benefit of genetic engineering
The product of 3x and (3x 1) is at least 35
Which helps in the asexual reproduction of yeast?
What would most likely happen to life on Earth if the carbon cycle stopped?
Mnemonic for the six steps of the policymaking process.
What kind of room has no doors or windows?
describe the significance of key military actions in the pacific during world war 2
Dr. Jimenez found that after applying an antibiotic to bacteria, he observed only 90% of the bacteria left in the culture dish each hour. If the initial bacteri