lily833076
lily833076 lily833076
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jessie needs 36 eggs. Cartons of 12 eggs cost $2.75 each. How much does Jessie need to spend for 36 eggs

Respuesta :

RecordYT13 RecordYT13
  • 17-03-2021

Answer:        $8.25 is your answer.

Step-by-step explanation:

12 x 3 = 36

2.75 for 12 so 2.75 times 3 = 8.25

Answer Link
17derrickiestyn
17derrickiestyn 17derrickiestyn
  • 17-03-2021

Answer:

$8.25

Explanation:

If 12 eggs cost £2.75,

3 x 12 = 36,

$2.75 x 3 = $8.25.

Answer Link

Otras preguntas

find hcf of 308 and 210 and express it in the form of 310m + 210n and find m and n
Subtract 6x+2 from 3x-6
Excerpt from The Value of VolunteeringMatthew RamirezJose tried to draw on his volunteering experiences to help him think of an activity for the committee José
My favourite subject at school is Math and Science language and my most favourite is Jim I love going to the gym everyday it's so much fun I enjoy it to help me
The relationship between energy E possessed by an object of mass m kg travelling with speed of v m/s is given by the formula E =1/2 mv². Express m in terms of E
I have 88 apples, I gave 4 to everyone in my class, I have 8 left, how many people are in my class?
How do I solve this inequality? 13 > x-7
Question 30 1 pts What is the angular diameter to the nearest hundredth of a degree of a spherical object with a diameter of 16 m at a distance of 1338 m? O 0.0
What is the diameter of the circle ? 2x^2+2y^2-20x-20y-22=0 Write your answer in simplified, rationalized form.
M is the midpoint of segment LN. LM is 43 and MN is 2x-7. Find the value of x.