brischmidt brischmidt
  • 16-11-2016
  • Mathematics
contestada

your truck gets 12 mikes per gallon. if you drive 240 miles and gas is $3.50 a gallon, what does the trip cost?

Respuesta :

ImurGirlfriend53
ImurGirlfriend53 ImurGirlfriend53
  • 16-11-2016
12 x 20 = 240
3.5 x 20 = 70
it costs $70
Hope I Helped. =)
Answer Link

Otras preguntas

why did the intolerable acts happened??
A restaurant received a shipment of 42 gal of orange juice and 18 gal of cranberry juice. The juice needs to be poured into equal-sized containers. What is the
why did the intolerable acts happened??
Describe how you solved the following problem:I have a jar filled with $100 worth of quarters, nickels, and dimes. I have the same amount of each type of coin.
If the speedometer on a car indicates a constant speed, can you be sure the car is not accelerating? Explain
How do you graph and work problem x+4y=16??
What is 20% of $40.00 please help
what are the three uses for geography???
what are the three uses for geography???
why did the intolerable acts happened??