kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Christopher bought new drawing pencils. He paid $8.28 for 18 pencils. At this rate, how much would it cost for 12 pencils?

Respuesta :

outrojeon
outrojeon outrojeon
  • 17-03-2021

Answer:

$5.52

Step-by-step explanation:

The first step is finding the rate, which would be the cost per pencil. Per means for 1, so what you would do is divide $8.28 by 18.

You'll result in $0.46, or 46 cents, per pencil.

Now that you got the price per pencil, you want to multiply that by 12. This will give you the price for 12 pencils.

$0.46 x 12 = $5.52

Therefore, at this rate, it will cost $5.52 for 12 pencils.

Answer Link

Otras preguntas

Identify the verbal and its function in the sentence: We were hoping to begin a game of chess. (5 points) It is a participle functioning as an adverb. It is a p
In which stage of the writing process do you polish your writing by correcting errors in grammar, spelling, and mechanics? a. drafting b. editing and proofreadi
Think about water and how it rolls up on the beach. Think of all its qualities. Is it alive according to the characteristics of life? Why or why not?
What plus what equals 98
The passage of nutrients and other substances into the walls of the gastrointestinal tract and then into the bloodstream is called
10*80+(609-78)-10^2 help pls
10.75 mph for 1.9 hrs
locate the mean of 2046, 971, 3113, and 1850
what multiplies to 45 and adds to 10
Why did the United States and the Soviet Union install a “hot line” telephone system?