yesterjoseph200
yesterjoseph200 yesterjoseph200
  • 17-11-2016
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 6 oranges for $2. Assume that the cost of the oranges varies directly with the number of oranges. This situation can be represented by y=1/3x. Graph the equation. What is the cost per orange

Respuesta :

madelynguarin
madelynguarin madelynguarin
  • 17-11-2016
The answer to your question is 0.333
Answer Link

Otras preguntas

what is the y-intercept of the function: f(x)=x+4
The ratio of men to women working for a company is 5 to  8 . If there are 364 employees total, how many men work for the company?
Is this correct? I have tried and want it checking
a bank contains 27 coins consisting of dimes and quarters. the coins have a total value of $4.95. Find the number of dimes and quarters in the bank.
I don't know if I'm right but, is this "No Solution", or am I wrong?....Please Help! (;
conservation between hitler and gandhiji (10 exchange)
I need help on question 5 please
What's perpendicular to: y= x-1 And y= -1/3x -1
Perform the indicated in operation and write in standard form. (2-3i)+(4+8i)
How do I say.. I'm Watching television in German?