Re156747
Re156747 Re156747
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 5 cans of black beans for $2.40. What is the unit price?
help me please I beg of you math lords

Respuesta :

chocolatesunday127
chocolatesunday127 chocolatesunday127
  • 19-03-2021
Answer: $0.48 (48 cents per can)

Steps: 2.40 = 5x
2.40/5 = x
0.48 = x
48 cents per can
Answer Link
crrrdchk
crrrdchk crrrdchk
  • 19-03-2021

Answer:

48 cents

Step-by-step explanation:

divsion sorry im not a math lord

Answer Link

Otras preguntas

solve 18 + 9k = 72 K=....​
Five terms about our atmosphere
list six ways in which new technologies affect the american economy
A crate is being lifted into a truck. If it is moved with a 2470 N force and 4850 J of work is done, then how far is the crate being lifted?
The mythical Hacker Microbrewery in Rosenheim, Germany, makes a brand of beer called Golden Eagle, which bottles and sells in cases to adjoining pubs and stores
PLS ASAP I NEED HELP!!!!!!!!!
How does the structure of the prologue reflect the play's central theme?
what’s the answer for this question
Addition of _____________ to pure water causes the least increase in conductivity
Fill in the right form of the verbs. 1. I _____never______(see) an elephant. 2. My cousin _______(live) in the USA. 3. We will go for a walk when we ________(fi