nick9994life nick9994life
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 1-pound box of candy cost $4.00. What was the cost
per ounce (1 pound 16 ounces)?

Respuesta :

sophia21kitten
sophia21kitten sophia21kitten
  • 20-03-2021

Answer:

I think its $1 every 4 oz

Step-by-step explanation:

Basing this off that 4 * 4 is 16

Answer Link

Otras preguntas

distinguish between the oxygen and carbon dioxide cycle​
Why does the Kalahari Dessert have seasons that are different from the Northern Hemisphere
A student analyzes data of the motion of a planet as it orbits a star that is in deep space. The orbit of the planet is considered to be stable and does not cha
What might have shocked readers about Dickinson's view of spirituality?
Which of the following is a reason that individuals hold money balances? 1. Money does not store value for individuals. 2. There is no opportunity cost for indi
Identify the number's complex conjugate. HELP ASAP!!
are the building blocks of development that help young people grow up as healthy , caring, and responsible individuals
The Mariana trench is located in the Pacific Ocean at a depth of about 11 000 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3. (a) If an
Oriole Company reported the following year-end information: beginning work in process inventory, $84000; cost of goods manufactured, $780000; beginning finished
Which two conditions increase the chances of something being fossilized (pick two) A. Rapid Burial B. Soft body parts C. Hard body parts D Slow Burial