25s11996 25s11996
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

the farmer's market sells apples for $2 each per pound and oranges doe $1 per pound he sells $56 of apples how many apples does he sell?

Respuesta :

nadiavalerie nadiavalerie
  • 20-03-2021

Answer:

28 lb

Step-by-step explanation:

If 1 lb of applies is $2, then 56 / 2 is the number of pounds sold.

Answer Link

Otras preguntas

A group of computers that are interconnected in order to share information or documents is called a _____. system of computers computer network graphic softwar
How to simplify y-5=-13/6(X-1) step by step please
What figurative language is this how it gushes and struggles out from the throat of the overflowing spout
What is the product? (–3s + 2t)(4s – t)
What happens to water at 100 degree
Which battle turned the tide of war? a. Manassas b. Fort Sumter c. Gettysburg d. Cold Harbor
what is 22/400 in simplest form?
The interest is the amount of money borrowed. True False
Many French Canadians today claim that they face _____. A)cultural discrimination B)employment discrimination C)legal discrimination D)religious discriminati
is a division process important for growth and the replacement of old or damaged cells.