jtorie7iria2s jtorie7iria2s
  • 19-11-2016
  • Mathematics
contestada

You buy 6 pounds of apples for $33. what is the cost of 10 pounds of apples?

Respuesta :

vanessa61
vanessa61 vanessa61
  • 19-11-2016
10 lbs of apples will cost $55

This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.

I hope I helped :)
Answer Link
filipimelina
filipimelina filipimelina
  • 09-03-2021

Answer:

$55

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why are bathroom tiles usually rough
What was one major industry that Brazil's government helped to build? A. automobiles B. video games C. denim jeans D. musical instruments
A genus is a group of organisms that is very closely related. True False
do you know 6 7 13 14 15 16
A store pays $25 for a desk chair. The store marks up the price by 40% . What is the new price?
Read the excerpt from The Odyssey. But when he knew he heard Odysseus' voice nearby, he did his best to wag his tail, nose down, with flattened ears, having n
what is 0.812 as a mixed number or fraction in simplest form?
-1/2m=-9 what does m equal please explain
Which of the following caused the Iran hostage crisis in 1979? A.Israel and Egypt signing a peace treaty B.the Shah’s entry into the United States C.the Soviet
How many cities in the United States are named Cleveland