luisluna177
luisluna177 luisluna177
  • 16-04-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.04 how much would 18 eggs cost?

Respuesta :

GracieP
GracieP GracieP
  • 16-04-2021

Answer:

18 eggs would cost $3.06 :)

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-04-2021

Answer:

If 12 eggs cost $2.04, then figure out how much 1 egg costs. You do that by dividing the total by the amount = 0.17. Take that number and multiply by how many eggs and you'll get the total which is $3.06

Answer Link

Otras preguntas

In order to predict human behavior, it is best to supplement intuitive opinions with information derived from ________. Group of answer choices
(4.3*10^54) + (7.2*10^56) plz i need this rq
Describe how organisms in the tropical rainforest both depend on and compete for biotic and abiotic factors.
i am foreign please help me with my english homework​
How to find x for h(x)=3
am I stoopid for not knowing this? Evaluate the function for the given value of x. f(x) = 3(2)^; x = -1
simplify (2x-5)+(8-3x)
Grandpa Ben took home pound of fish from the lake. Grandpa Ben's friend Kent took home twice that much. How many pounds of fish did Kent take home?
Which of the following hobbies contribute to improving your physical fitness? A. Playing video games B. Watching TV C. Kayaking D. Stamp collecting Please selec
need help 35 points.