Seudónimo Seudónimo
  • 17-04-2021
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.
A. 3,000
B. 1,000
C. 2,700
D. 1,700

Respuesta :

matthew094
matthew094 matthew094
  • 17-04-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

a(Dividend)/b(Divisor)

3428/2

1714 = 1700(rounded)

Answer Link

Otras preguntas

What are the roots of the polynomial equation? x² + 7x + 12 = 0
rhey are many unicellular organisms. In addition, anything less than a cell is not alive. What do these two statements imply about cells?
Which excerpt best states the author's claim?
Dimitri Mendeleev organized an early version of the Periodic Table in order of increasing __________. A. Atomic Number B. Number of protons C. Atomic Mass D. In
How is the 4 in 4 times n equal to 7?
How does the U.S. Constitution establish and preserve freedom?
explain why bacteria are not able to be as efficient as eukaryotic organisms
Identify which beliefs and practices are judeo-Christian and which are Greco-Roman
Philip morris bought miller brewing and launched low-calorie beer, at a time when consumers had the impression that low-calorie beer does not taste as good as n
What is the value of pi? (π)