rashidalnoaakhtha
rashidalnoaakhtha rashidalnoaakhtha
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

Can y’all solve it using geogebra something like that

Can yall solve it using geogebra something like that class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-04-2021

The first 10 pounds is $2 per pound so $2 x 10 = $20

She wants to pick 40 pounds so after the first 10 pounds she needs 40-10 = 30 more pounds.

The cost for those are $1 per pound so 30 x $1 = $30

Total cost = $20 + $30 = $50 for 40 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

A restaurant has one type of lemonade that is 12% sugar and another that is 7% sugar. How many gallons of each type does that restaurant need to make 20 gallons
Marla did 65 sit-ups each day for one week.Use the distributive property to find out the number of sit-ups Marla did
There were 75 customers in the store at 1:00. The store must be emptied of customers when it closes at 5:00. How many customers must leave the store between 4:0
Why is the ratio of students that have a phone to the students that do not
jeanie wrote the correct first step to divide 8z2 4z – 5 by 2z. what is the next step?
Find two decimals that are equivalent to (8x100)+(3x1/10)+(6x1/00)
I really need help with this pls.
Determine whether the graphs of the pair of lines are parallel. y+2=6x, -6x-y=1
Estimate . Then record the product $416×6
Thirty-five thousandths(express as decimal numerals