kimberlyskatezzz123
kimberlyskatezzz123 kimberlyskatezzz123
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one cookie costs $0.30, how much would 36 cookies cost?
O A. $9.18
O B. $9.80
O C. $10.80
D. $12.00

Respuesta :

jaredvazquez940
jaredvazquez940 jaredvazquez940
  • 20-04-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply the cookie cost by the cookies and that gives you your answer.

0.30 * 36 = 10.80

Answer Link
Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 13-01-2022

The cost of 36 cookies is $10.80

1 cookie= $0.30

36 cookies= x

Cross multiply

1x= 0.30 × 36

1x= 10.8

x= 10.8

Hence the price of 36 cookies is $10.80

Please see the link below for more information

https://brainly.com/question/23032240?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

are there any birds that can't fly
Which line shows the first error in the solution? 5(x-5)=15 (1)       5x-25=15 (2)      5x-25=15-25 (3)  5x= -10 (4)  5x/5 = -10/5 (5) x=-2 (6) Answers: A. line
In how many ways can 50 cards be chosen from a standard deck of 52 cards using permutations
Which syllable is most strongly accented? Magnificent?
what is a sharp projecting edge of something?
what did a lord, knight, and serf do for each other?
Evaluate the expression when a = –1.4 and b = –2.7.     |a| + b A.–1.3  B.–4.1   C.4.1  D.1.3Solve for x. A.x = 35  B. 9 2/7   C.x = 63 D. 31 1/2  Graph the sol
what is a good sentence for nomad
For what value of x would be the quotient (3x²+4x-5) ÷ (x+2) not make sense?
(12x³+3x²-108)÷ (3x-6) use long division to find the quotient below.