gmcgraw gmcgraw
  • 16-05-2021
  • Mathematics
contestada

One tablespoon of ground cinnamon costs $0.36. How much does one teaspoon cost?

Respuesta :

DreameR777
DreameR777 DreameR777
  • 16-05-2021

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

There are 3 teaspoons in a tablespoon, so our price will be divided by 3 because of the quantity of ground cinnamon it would cost for a teaspoon and 0.36/3=0.12

Answer Link

Otras preguntas

At a particular restaurant, hamburgers are priced $3 each, 2 for $5 and 5 for $9. What is the maximum number of hamburgers that can be purchased for $48
why Paleolithic people were nomads
PLEASE HELP THE QUESTION IS The Bui family consists of 2 adults and 3 children. They spent $36 for zoo tickets. The equation 2x + 3y = 36 describes the cost for
Why were waterways such as rivers and canals important to the nation in the early 19th Century? Select one: a. They provided the first hydroelectric dams and th
what did the twenty second amendment make constitution law?
True Or False The State of the Union address is important because it only addresses the strengths and successes of the previous years.
Which event led to an open alliance between the French and the United States? A) the Continental Army's Winter at valley Forge B) the Battle of Trenton C) the P
Why doesn't a moving a object keep moving forever?
what type of reaction is FeS + 2 HCl > FeCl2 + H2S?
why did aztecs build chinampas? a.to defend against attackers b.to protect their food stores c.to provide additional farm lands d.to escape the spanish