phaidaferon
phaidaferon phaidaferon
  • 16-05-2021
  • Mathematics
contestada

my mom pays $48 for 16 gallons of gasoline. what is the unit rate ?

Respuesta :

micahak907 micahak907
  • 16-05-2021

Answer:

= 0.786885 dollars per gallon

Step-by-step explanation:

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 61

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP ILL GIVE BRAINLIST TO THE CORRECT ANSWER!!Langston Hughes's poem "Madam and the Rent Man" reflects people's frustration with the high cost of
please help with my spanish class work
hey! please help i’ll give brainliest:)
Use the method of completing the square to transform the quadratic equation into the equation form (x+p)^2 = q -4+4x+x^2
Can a strong argument be made out of questions
what’s the correct punctuation for the sentence, We are going to the show.
this is probably easy but if y’all wants thank and a branliest answer who ever is first and right will get brainliest
Hi, am I hot?? Please tell me I’m hot.
A man has 887.5 J of kinetic energy while running with a velocity of 5 m/s. What is his mass?
An aircraft flies 80km due north. Then it flies 72 due west. Calculate how far the aircraft would have travelled if it had travelled directly from its starting