yacziri yacziri
  • 19-05-2021
  • Mathematics
contestada

A watermelon that weighs 9 pounds costs $4.50.
What is the price per pound?

Respuesta :

madelinethien
madelinethien madelinethien
  • 19-05-2021

Answer:

0.5 cents per pound.

4.50/9 = 0.5

Please mark me brainliest! I hope this helps!

Answer Link
sbwyatt21
sbwyatt21 sbwyatt21
  • 19-05-2021
$2
Divide 9 by 4.50
Have a good day :)
Answer Link

Otras preguntas

What is Lactose intolerance?
a circle has a circumference of 120cm calculate the radius of the circle?
Compare and contrast the difference between "simplify a fraction" and "simplify a radical." What's the ultimate goal for each? Need help!! Thanks!!
While giving directions to your office, you wish to describe a road that has many lanes. Which one of the following prefixes means "many"? a. Inter- b. Intra-
How does intrusive magma cool?
Uniforms are in package of 8 . There are 127 people each person gets 3 uniforms how many packages will store need to order
Which words from Edward Guest's "Can't" help convey the idea that can't is a word that can ruin lives? a. hopes and dreams b. poisons and stifles c. makes an
what did walton want to do be before he was an explorer?
Society consists of people, and culture consists of the material and nonmaterial products that people create. true or false
what is buoyant force?