jaylynfrancis7344 jaylynfrancis7344
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

Amanda bought 6 pounds of apples she paid for the apples with a 20 dollar bill and got back 10.52 dollars back how much were the apples per pound pls help

Respuesta :

katc7256 katc7256
  • 20-05-2021
1.58

20-10.52 gives you 9.48, this is how much was paid for the apples. Divide that by 6 to get 1.58, which is how much it costs per pound! :)
Answer Link

Otras preguntas

agricultural businesses in Uganda​
please help me with this math
A person feels hungry even though he does not do any work
What solution value satisfies the compound inequality x - 1 < -7 or x/4 > 1?
Which sentence was revised to make its language more precise? a. She had long, dark hair. b. Ana had long, dark hair. c. Her dark hair was very long. d. Ana’s b
A watch, after allowing a discount of 15% on its marked price, was sold at a gain of 20%. Had it been sold after allowing 25% discount there would have been gai
Why do you feel we should choose to hire you over other candidates?* 1
If 200,000 is saved at simple interest of 5%per annum,calculate the total amount after 4years
Answer it please??? //
21x + 7 22x + 2 180