Ahleeyah Ahleeyah
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint

Respuesta :

10424alyssa
10424alyssa 10424alyssa
  • 20-05-2021

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

1.24/2=0.62

1 gallon- 4 pint

0.5 gallon- 2 pint

Answer Link

Otras preguntas

what is a subjective point of view
Solve the formula 6x+5y=13 for y.
What departments or programs have the best reputations?
Which of theses four parts of a story is most clearly the climax
How would you characterize religion in the serni colonies?​
What is the diferences between salary plus commision and straight commission?
2O POINTS ignore the selected answer, accidental click.
PLS!!!!!HELP!!!!!!! ASAP!!!! I ONLY!!!!!! HAVE AN HOUR!!!!! TO FINISH THIS!!!!!!!! GERMAN!!!!!!! Write five sentences IN GERMAN telling things you don't do very
How are mass extinctions different from normal extinctions in the fossil record?
Sandra paid $176 for a dress that was on sale for 20% off. What was the original price of the dress?